SAFRA YOLLARININ KANSERİ

Safra yolları kanseri çok sık karşılaşılmayan kanserlerdir.

Safra yolları kanserlerinde sık görülen bulgular;

1-Karın sağ üst kısmında ağrı, gerginlik hissi

2-Sarılık

3-Karında sıvı toplanması

4-Bulantı, kusma

5-Aşırı halsizlik

6-Öksürük, balgam çıkarma, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, yan yatınca ağrı

7-Baş dönmesi, baş ağrısı, yürürken sendeleme, çift görme, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, sara nöbeti geçirme

8-Kansızlık

9-Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın safra yollarında oluşturduğu etkiden kaynaklanırken, diğerleri hastalığın başka organlara yayılması ile oluşabilmektedir. Yukarıda belirtilen durumlardan bazıları kolayca düzeltilebilen kanser dışı rahatsızlıklarda görülebildiği gibi bazıları ise sadece bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (NOT: Yukarıda belirtilen bulgular safra kesesi kanserlerinde görülen bulguların hepsini içermediğinden hastaların '’Bu bulgulara benzer yakınmam yok, o nedenle kanser olamam’' diye düşünmeleri yanlış olabileceği gibi ‘‘Sarılığım var o halde kesin safra yolları kanseriyim’' diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir bulgu ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrol yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

Safra yolları kanserinde, tüm kanserlerde olduğu gibi hastalığa sebep olan etkeni kesin olarak belirlemek zordur. Hastalığın oluşumunda riski arttıran bazı faktörler şöyledir;

1-Safra yollarından sık enfeksiyon  geçirilmesi

2-Ülseratif Kolit isimli kalın barsak romatizması olması

3-Bilier polipozis gibi nadir görülen hastalığın olması

Safra yolları kanseri tanısı ile gelen hastalarda tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirlenmektir. Ancak çok genel bir şekilde safra yolları kanserinde tedaviyi özetleyecek olursak; cerrahi ve ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Radyoterapi (ışın tedavisi) safra yolları kanserinin kemik metastazı, beyin metastazı vb. gibi özel durumlarda tercih edilmektedir.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.