NÖROENDOKRİN KANSER

Vücudun nöroendokrin sistem hücrelerinden köken alan kanserlerdir. Pankreas bezi, mide, akciğer ve barsaklarda sık gelişirler. Son yıllarda görülme sıklığı artan kanser türlerindendir.

            Nöroendokrin kanserlerinde sık görülen bulgular;

1-Kan basıncı yükselme ve baş ağrıları

2-Çarpıntı

3-Anksiyete atakları

4-Ateş

5-Terleme

6-Bulantı, kusma

7-Karında kitle

8-Atak şeklinde ciltte kızarıklık

9-Öksürük, balgam çıkarma, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, yana yatınca ağrı ve nefes darlığı

10-Baş dönmesi, baş ağrısı, yürürken sendeleme, çift görme, kol ve bacakta kuvvet kaybı, sara nöbeti geçirme

11-Yatınca daha belirginleşen sırt, bel veya kalça ağrısı

12-Kansızlık

13-Sarılık

14-Kilo kaybı

15-Aşırı halsizlik

16-İshal

17-Barsak alışkanlıklarında değişiklik

18-Diğer daha nadir görülen bulgular

şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bulguların bazıları hastalığın bulunduğu bölgede oluşturduğu etkiden kaynaklanırken, diğerleri hastalığın başka organlara yayılması ile oluşabilmektedir. Yukarıda belirtilen bulgulardan bazıları kolayca düzelen kanser dışı rahatsızlıklarda da görülebildiği gibi bazıları ise bu hastalığa özgü özellikler taşımaktadır (Not: Yukarda belirtilen bulgular nöroendokrin kanserlerinde görülebilen bulguların hepsini içermediğinden hastaların “Bu bulgulara benzer yakınmam yok o nedenle nöroendokrin kanser olamam” diye düşünmeleri yanlış olacağı gibi “Çarpıntım var o halde kesin nöroendokrin kanseriyim” diye düşünmeleri de yanlış olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sağlık yakınması olmayan kişide yeni gelişen bir bulgu ortaya çıktığında doktora başvurarak kontrolünü yaptırması doğru yaklaşım olacaktır).

            Nöroendokrin kanserde de, tüm kanserlerde olduğu gibi, hastalığa sebep olan etkeni kesin olarak belirlemek zordur. Hastalığın oluşmasında riski arttıran bazı faktörler şöyledir;

1-Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler

2-Ailesinde MEN-1, MEN-2, von Hippel-Lindau, Tuberos sclerosis veya Nörofibromatozis-1 hastalığı olanlar

 

Nöroendokrin kanserinde tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirlenmektedir. Ancak, çok genel bir şekilde nöroendokrin kanserinde tedaviyi özetleyecek olursak; cerrahi, radyoterapi, atom tedavisi (Lutesyum) ve ilaçlar ile olmaktadır.

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.