Kupa Tedavisi (Kuru Kupa ve Hacamat Tedavisi)

Kupa Tedavisi (Kuru Kupa ve Hacamat Tedavisi)

Cilt ve cilt altı doku ve yüzeysel dolaşımın, vakumlayan kupa veya eski usuldeki gibi bardak yardımı ile iyileştirilmesidir. Kupa uygulamaları kuru kupa veya yaş kupa (Hacamat) olarak yapılmaktadır.

Kuru kupa tedavisinde, kupa sabit tutularak veya kupa ile masaj yapılarak cildin dolaşımını rahatlatmak ve kas gerginliğini azaltma yoluyla kas gerginliğine bağlı ağrılardan kurtulmak mümkündür.

Yaş kupa (Hacamat) uygulamasında ise ciltte bisturi yardımı ile minik kesiler yapılıp, üzerine kupa uygulanarak cilt ve altı dokularda biriken atık maddelerin temizlenmesi sağlanır.

 

Kupa Tarihçesi

Kupa uygulamalarını Geleneksel Çin Tıbbı’nda, Mısır papiruslarında ve Mezopotamya’da yaygın olarak görmekteyiz. Ibn-i Sina’nın eseri olan El Kanun fit Tıp adlı eserinde Kupa (hacamat) uygulamasından bahseder. Bu kıymetli eser Avrupa Üniversiteleri’nde  son yüzyıla kadar eğitim kitabı olarak kullanılmıştır.

 

Kanserde kupa tedavisi:

 Hacamat uygulamalarının kanser hastalarında kullanımı ile ilgili bilimsel bir veri yoktur. Ancak kuru kupa tedavisinin kas gerginliğine bağlı ağrı tedavisinde, kan pıhtılaşma hücresi (trombosit veya diğer adı platelet) düzeyleri normal olan hastalarda onkoloji ve kupa uzmanı doktora danışılarak kullanılabilir.

Kupa tedavisinin kanser dışında diğer hastalıklarda kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi www.gelenekseltedavi.net web sitesinde bulabilirsiniz. 

UYARI

Web sitemizde yer alan yazı, grafik, resim ve diğer tüm içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi sorunla ilgili doktor tanısı, tedavisi veya konsültasyonu yerine kullanılması veya mevcut devam eden tedavinin sayfada verilen bilgiler doğrultusunda doktora danışmadan değiştirilmesi uygun değildir.

Prof Dr Hakan KARAGÖL'e Randevu almak için bizimle iletişime geçiniz.